„Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself” – Leo Tolstoy
„Poznaj samego siebie” – głosi napis na frontonie starożytnej świątyni w Delfach. Ta ponadczasowa prawda, skierowana do ludzi poszukujących klucza do szczęścia i powodzenia w życiu, jest również punktem wyjścia do naszego myślenia o rozwoju.
Od tego, jaki jesteś zależy to, jak się zachowujesz. Twoje zachowania z kolei mają wpływ na innych i warunkują jakość budowanych przez Ciebie relacji. Samoświadomość własnego JA przekłada się na lepsze zrozumienie innych ludzi i mechanizmów środowiska społecznego, w którym funkcjonujemy. Zasadniczym wsparciem w budowaniu procesu samoświadomości są: narzędzia psychometryczne, feedback, autorefleksja i coaching – a najlepiej ich kompleksowe i wzajemnie uzupełniające się zastosowanie w dłuższej perspektywie.
W zakresie narzędzi psychometrycznych rekomendujemy uznane i z powodzeniem stosowane na całym świecie (ponad 2 mln osób badanych rocznie) od ponad 60 lat badanie MBTI (wskaźnik typu osobowości), które umożliwia osobom indywidualnym poznanie stylu osobowości swojego i innych. Dostarczając informacji na temat różnych wzorców zachowań, wskaźnik MBTI pozwala zrozumieć odmienne style funkcjonowania ludzi i nasz na nich wpływ. Uczy, jak wykorzystywać tę różnorodność do podniesienia jakości komunikacji i współpracy w miejscu pracy, oraz budowania lepszych relacji w życiu prywatnym.
W świecie biznesu wskaźnik MBTI jest szeroko stosowany w działaniach rozwojowych dla liderów i zespołów, które szczególnie sprawdzają się w takich obszarach jak: kreowanie angażującego stylu przywództwa, budowanie i rozwój zespołu z wykorzystaniem różnorodności do podniesienia efektywności zespołowej, komunikacja i współpraca, zarządzanie zmianą.
Proponowane przykładowe działania rozwojowe na bazie badania MBTI:
Dla liderów
- Wypełnienie przez lidera kwestionariusza MBTI online
- Indywidualne spotkanie z coachem MBTI w celu przekazania informacji zwrotnej i wypracowania zarysu planu rozwoju osobistego. Określenie mocnych stron i obszarów do rozwoju, zdefiniowanie preferowanego stylu komunikacji i potencjału do zarządzania zmianą, zaplanowanie kroków rozwojowych, prowadzących do podniesienia jakości wywieranego wpływu na innych).
- Dla indywidualnych liderów rekomendowany jest projekt coachingu menedżerskiego, dla grupy liderów – coaching grupowy.
Dla zespołów
- Wypełnienie przez członków zespołu kwestionariusza MBTI online.
- Warsztaty. Rekomendowany zarys programowy: typologia MBTI, określenie typu zespołu, refleksja zespołu nad sposobem jego funkcjonowania w wymiarze ludzkim i zadaniowym, refleksja nad wyzwaniami dla zespołu versus potencjał zespołu, wizja rozwoju zespołu.
Dla osób indywidualnych:
- Wypełnienie przez uczestnika kwestionariusza MBTI online.
- Indywidualne spotkanie z coachem MBTI w celu przekazania informacji zwrotnej i wypracowania zarysu planu rozwoju osobistego. W ramach spotkania: określenie mocnych stron i obszarów do rozwoju, zdefiniowanie preferowanego stylu komunikacji i potencjału do zarządzania sobą, zaplanowanie kroków rozwojowych, prowadzących do podniesienia zadowolenia z życia i jakości budowanych relacji.
- Dla grupy osób rekomendujemy coaching grupowy, zaś dla indywidualnych osób – projekt coachingu life coaching.